Postovani, imam bebu od cetiri meseca i nedelju dana, rodjen sa 3300 i 53 dugacak kao potpuno zdrava beba bez ijedne mane, sada ima 6539 i 62 dugacak, samo ga dijim. Sada mu je ustanovljena hipotonija vrarnog misica, ne duze glavu kada se povuce za ruke a kada je u naruciju lepo sam drzi glavu. Ima i blago kose oci pa smo poslati geneticaru zbog sumnje na dawn, geneticar je rekai da se uradi kariotip posto je ovako fuzicki sve u redu. Zanima me vase misljenje dik cekam kariotip i rezultate

    Odgovoreno: 29. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Daunov sindrom predstavlja kongenitalni poremećaj sa karakterističnim izrazom lica i često se po izgledu lica može posumnjati na postojanje ovog sindroma još kod novorođenčadi. Kod dece sa ovim sindromom postoji 47 hromozoma umesto 46. Daunov sindrom dokazuje se analizom hromozoma - kariotip. Osim kosih očiju i sniženog tonusa mišića, deca sa ovim sindromom imaju još niz fizičkih karakteristika i poremećaja (promene na srcu, oštećenja čula sluha i vida) . Postoji i određeni stepen mentalne retardacije. Ukoliko vaše dete ima blago kose oči i hipotoniju vratne muskulature, a sve ostalo je u redu, ova dva parametra nisu dovoljna za postavljanje dijagnoze daunovog sindroma. Analizom hromozoma će se razrešiti sve sumnje.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd