Postovani, imam vise pitanja. . 1. Postovani bebi je ustanovljen opsti hipertonus, sada na internetu citam kako se tada radi krvna slika radi gvozdja, da li da bebi izvadimo krv iako nam niko nije to rekao? Takodje krecemo na vezbe kada beba napuni 3m da li je to kasno? I da li on moze da ostavi neke posledic? 2. U snu ona oko 2 po ponoci pocne nekontrolisano mlatiti rukama nogama, nije budna, da li su to jos uvek grcevi ili ima veze sa tim hipertonusom pa je tako zgrcna? 3. Kada sisa ona se sva zacrveni u licu, zbog cega se to desava? Hvala

    Odgovoreno: 11. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Pokušaću da redom odgovorim na vaša pitanja: 1. Ukoliko vam pedijatar vašeg deteta nije savetovao da radite krvnu sliku, mislim da nema razloga da je radite. Nije kasno započeti vežbe sa 3 meseca života. Posledice prvenstveno zavise od uzroka hipertonusa, o eventulanim posledicama potrebno je razgovarati sa dečjim neurologom i fizijatrom. 2. Pokreti rukama i nogama tokom sna mogu se javiti zbog grčeva, kao i zbog toga što beba sanja. Milsim da nemaju veze sa hipertonusom. 3. Sisanje je za bebu fizička aktivnost, pa se zbog toga može javiti crvenilo lica, kao i pojačano znojenje.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd