Pozdrav! Imam 2 pitanja. Prvo pitanje je vezano za moju visinu: imam 16 godina i visok sam 169 cm bukvalno sam najnizi u mojoj celoj skoli. Otac mi je visok 185cm a majka 155 cm i ne rastem vec oko 2 godine. U periodu od 2010. Do 2013. Sam porastao 40cm. 2010. Sam imao samo 124cm. A drugo pitanje je vezano za kicmu. Imam malu skoliozu od 12 stepeni. Radim vezbe za skoliozu i treniram plivanje, ali me zanima da li vezbe kao sto su sklekovi, zgibovi, propadanja, trbusnjaci, cucnjevi i neke slicne vezbe mogu da pogorsaju moje stanje ili ne. Hvala unapred.: d

    Odgovoreno: 11. 10. 2015.
    • Poštovani,
      Vi ste i dalje u fazi rasta, tako da trenutna visina neće biti vaša konačna visina. Na osnovu sledeće formule možete izračunati vaš genetski potencijal rasta (ciljnu visinu): ciljna visina za dečaka (cm) = (visina oca + visina majke) /2 + 6, 5. Smatram da dodatne vežbe koje radite ne mogu negativno urticati na skoliozu. Na prvom mestu za korekciju vašeg stepena skolioze svakako jesu korektivne vežbe (kineziterapija) i plivanje.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd