Pripremam prijemni iz zdravstvene nege. U zbirci je postavljeno pitanje: odnos izmedju ventilacije i masaze srca tokom reanimacije novorodjenceta iznosi: a) 5: 1; b) 1: 5; c) 30: 2 i d) 2: 30. Odgovor u zbirci je pod d) 2: 30 dok u udzbeniku pise 5: 1. Sta je tacno? Hvala puno na odgovoru.

    Odgovoreno: 09. 10. 2015.
    • Poštovani,
      Na osnovu preporuka evropskog reanimacionog saveta iz 2005. Godine odnos broja kompresija: ventilacija kod dece u zavisnosti od broja osoba koje pružaju pomoć je: 1 osoba 30 kompresija: 2 ventilacije, 2 osobe 15 kompresija: 2 ventilacije. Tačan odgovor na vaše pitanje je pod d) .

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd