Postovani, citam po netu da se kod beba, cije majke imaju g. Herpes, ako su zarazene, simptomi javljaju vec prvih dana zivota, najkasnije do sest nedelja. Ja spadam u grupu zena sa g. Herpesom. Moja beba ima dva meseca. Koznih kezija nema, ijedinocudno sto sam primetila kod nje jeste sto je malo nervoznija beba tj placljivija. Ono sto me brine je sto danas vise spava nego inace a slabiji apetit ima danas. Uvek nasrce na mleko, popije 100 ml na svaka tri sata. Budila je nocu za mleko i popila samo pola flasice i nastavila da spava. Obicno je nemirnog sna, a sada spava toliko mirnim snom da me zato i plasi. Svi ovi simptomi me plase jer ih povezujen sa herpesom. Nemojte da me savetujete da testiram bebu jer znam da nosi moja antitela narednih tri do sest meseci pa test ne bi nista resio dok ne prodje taj period. Smatram da i ako ga ima, da bi se posledice javile do sada posto smo vec drugi mesec zar ne?

    Odgovoreno: 09. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Prvi znaci infekcije genitalnim herpesom kod beba postaju uočljivi već između petog i sedamnaestog dana života. Simptomi poput povišene temperature, osetljivosti na svetlo, nervoze, bledila kože, pojave lezija sluznice, kašlja, drhtanja i uvećane slezine, ukazuju da je novorođenče zaraženo virusom. To što je vaša beba plačljivija nego inače, više spava, slabije jede, može ukazivati na neku infekciju. Da bi utvrdili šta je u pitanju, odvedite dete na pregled kod pedijatra.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd