Postovani, moram da vas pitam da li je normalno ponasanje mog deteta starog 8 nedelja. Nisam cula niti videla da se bebe ovako ponasaju. . . Noc je, obicno lepo spava ali ina noci kada se ponasa kao sada dok je posmatram. . . Kao da besni u snu, stalno se trza, kao proteze, mlatara rukama, izvija telo, pomera glavicu uz po neki krik, stenjanje, nekad jao zaplace u snu na sekund i stane, uvece je stavim u krevetic u jednom polozaju a zateknem je ujutru zarotiranu za 180 stepeni. Plasi me da li je moe dete normalno. . . Svo to cudno grcenje i bacakanje. A kada je muce gasovi, kada prducka. . . To joj dodje kao agonija, kao da je to boli. Pedijatar kaze da je neuroski zdrava ali on ne vidi ovo njeno ponasanje.

    Odgovoreno: 06. 10. 2015.
    • Poštovana,
      I bebe mogu biti nemirne tokom sna, mogu i da sanjaju. Grčevi kod beba su prolazna pojava, mogu izvazvati bolove i nervozu kod bebe koji su prisutni i tokom noći. Potrebno je da vašoj bebi dajete čaj za bebe sa kimom i komoračem, kao i kapi protiv grčeva. Takođe, može pomoći i masaža stomačića u smeru kazaljke na satu, kao i topla obloga na stomačiću. Na redovnim pregledima kod pedijatra prati se rast i razvoj deteta koji podrazumeva i neurološki, odnosno psihomotorni razvoj deteta.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd