Poštovani, imam sina 3 god i 10 mjeseci, već par dana ima visoku temperaturu (40 c) koju redovno obaramo prema uputima pedijatra i tuširanjem. Malo je promukao i kašljuca. Grlo mu je kažu u redu, jedino su kao glasnice malo zadebljane, pluća čista. Radili smo nalaze krvi i urina. Krvna slika je malo lošija (hgb 108, hct 0. 313, mcv 70. 8, mch 24. 4) . Crp je 59. 5. Za nalaz urina su nam rekli da ga obavezno ponovimo zbog 20-25 svježih eritrocita. Kao to ukazuje na nešto drugo što zahtijeva pretrage dalje. Da li mi možete pojasniti što to znači? Za sada su nam dali sirup almacin da pije po 6ml/8h. Inače, ovo je prvi put da pije neki antibiotik. Hvala unaprijed.

    Odgovoreno: 03. 10. 2015.
    • Poštovana,
      U normalnom nalazu urina kod dece se detektuje do 5 eritrocita. U urinarnoj infekciji, kod visoke temperature, pojačane fizičke aktivnosti i nekim drugim stanjima broj eritrocita u urinu može biti povećan, to se naziva mikrohematurija. Niste naveli koje su vrednosti leukocita i leukocitne formule u krvnoj slici. Vrednosti crvene krvne slike mogu biti snižene tokom infekcije. Pretpostavljam da je vašem sinu dat antibiotik zbog infekcije gornjih disajnih puteva. Savetujem vam da ponovite analizu krvne slike i analizu urina sa sedimentom kad vaše dete ozdravi.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd