Postovani, pise vam zena sa gen. Herpesom. Nedavno sam se porodila. Zdravo i pravo dete ali ja se bojim da ga nisam zarazila tokom poroda. Naime, za g. Herpes sam saznala da ga imam preko elisa testa iako napade nisam imala, bar ne da ja znam ali muz je imao hetpes i zato je postojao razlog za testiranje. Prvi vidljivi napad imala bas u 34. Nedelji, trajao je dve nedelje. Ali ni moj gin niti su dr u porodilistu smatrali da moram na carski. Nije bilo manifestacije za vreme poroda i porod je protekao prirodno. Beba sada ima mesec i po a ja i dalje strepim. Posmatram je ne bi li uocila nesto cudno, osip, temp, odbijanje hrane. . . Sve je ok, lepo se hrani, neuroloski je zdrava, dobija na kilazi. . . Osim problema sa grcevima koji su sada manji, desava se da zaplace bez razloga i slabije spava. . . To mi jedino cudno kod nje. Posto se na netu slabo pise o tome, kazite mi vi koji su simptomi her kod beba. . . Mene i muz i dr shvataju olako i ne znam kako da se opustim.

    Odgovoreno: 23. 09. 2015.
    • Poštovana,
      Prvi znaci infekcije genitalnim herpesom kod beba postaju uočljivi već između petog i sedamnaestog dana života. Simptomi poput povišene temperature, osetljivosti na svetlo, nervoze, bledila kože, pojave lezija sluznice, kašlja, drhtanja i uvećane slezine, ukazuju da je novorođenče zaraženo virusom. Mislim da nema razloga za brigu, jer vaša beba nema navedene simptome, lepo napreduje, dovoljno je da se prati na redovnim pregledima kod pedijatra.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd