Postovani, koliko traje obrada pupka bebe? Mi imamo mesec dana, patrljak otpao posle sedmog dana i do danas mi obradjujemo pupak hidrogenom i nekim sprejem ali ne znamo ima li potrebe vise za tim. Patronazna sestra nam je porukom rekla da mozemo da prekinemo sa obradom ako pupak ne vlazi. . . Sta li pa to znaci. I ako treba da prestanemo, da li to znaci da sada smemo lepo da kupamo bebu, da ne pazimo da ne pokvasimo pupak?

    Odgovoreno: 12. 09. 2015.
    • Poštovana,
      Nakon otpadanja pupčanog patrljka obrada pupka antiseptičnim rastvorom bi trebalo da traje još 5 dana. Vlaženje pupka je prisutno kod infekcije, u vidu pojave iscedka i izraštaja koji se naziva granulom (ima oblik karfiola) . Ako do sada niste primetili ove promene na pupku, nema više potrebe za korišćenjem antiseptičkog rastvora. Bebu možete slobodno da kupate, odnosno možete i da pokvasite pupak. Takođe, s obzirom da vaša beba ima mesec dana, pretpostavljam da ste bili na prvom pregledu kod pedijatra, koji je pregledao i izgled pupka.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd