Postovani, moja beba od mesec dana cesto ima gasove, cak i dok spava i po izrazu lica i placu reklo bi se da joj nikako ne gode. Jos ima i grceve tako da nekad neutesno place satima, a i lose spava, stalno se bacaka i mlatara. A koristimo i enterokid kapi, plantax caj, termofor. . . Sve je umiri privremeno ali ne pali kod jakih grceva. Dakle, koliko je normalno imati tolike gasove?

    Odgovoreno: 11. 09. 2015.
    • Poštovana,
      Grčevi kod beba se javljaju zbog nezrelosti crevnog trakta, prolaznog su karaktera, obično traju oko mesec dana, najviše do tri meseca. U određenom kraćem vremenskom periodu mogu biti veoma intenzivni. Preparati protiv grčeva oslobađaju creva od napetosti, pa se javljaju gasovi. Normalno je da beba tokom trajanja grčeva ima dosta gasova. Za smirivanje grčeva mogu se koristiti kapi protiv grčeva, čaj za bebe od komorača i kima, masaža stomačića u smeru kazaljke na satu, topla obloga na stomačiću. Možete probati i da zvucima bele buke - šuma umirite vašu bebu. To su zvuci koje proizvode veš mašina, fen za kosu. Takođe, snimke bele buke koje proizvodi priroda (šum talasa, dobovanje kiše) možete preuzeti sa interneta i puštati vašoj bebi.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd