Postovani, decak je rodjen u 34oj nedelji 2500kg 48cm hvala bogu bez vecih posledica bio 2 dana u inkubatoru, sedmi dan izasli kuci. Sad ima 19 meseci i 12, 5 kg u toku razvoja nije imao kasnjenja redovno ga preventivno vodila kod fizijatra i sve je bilo u redu. Ono sto me brine je da on ne prica tacnije ima fond od 10ak reci i trtlja po ceo dan al to je trtljanje na njegovom jeziku, tu ne zatvara usta. Napomiljnem da sve razume dal da nesto donese ili uradi, zna predmete ako neke imenujem sta je pokazuje mi prstom, zna delove tela, da mase, salje poljupce imitira, igra uz muziku, jede sam pije iz solje. . . Zaista sve razume al da proprica lepo nikako. Da li je to posledica preveremnog rodjenja imam li potrebe za strah posto njegov doktor smatra samo da je lenj. Izvinite na opsirnosti i hvala

    Odgovoreno: 10. 09. 2015.
    • Poštovana,
      Smatra se normalnim razvojem ukoliko dete do 2. Godine izgovara minimum 2-3 reči. Dečaci obično kasnije progovore. Po onome što ste opisali, mislim da se vaše dete sasvim normalno razvija. Savetujem vam da u okviru sistematskog pregleda sa navršene 2 godine dete pregleda logoped.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd