Postovani, moja beba ima 5, 5 meseci. Rodjen je sa 3800g, lepo napreduje, sada ima oko 9kg. Od samog rodjenja imao je 6-7 stolica dnevno, svakog dana. Tako je bilo do pre 15ak dana, od kada je stolica ne samo neredovna, nego izostaje i po par dana. Poslednju stolicu je imao pre pet dana. Ima gasove, pocrveni kao da bi kakio, i napne se kao da bi kakio, ali pelena i dalje prazna. Da napomenem da je od pocetka iskljucivo dojena beba, par kasicica vode kad su temperature bile visoke u julu. Takodje, od pre 15ak dana smo krenuli sa postepenim uvodjenjem nemlecne hrane, pa pretpostavljam da je problem donekle vezan i za to. Poceli smo sam hipp pirincanom kasom, ali sam ubrzo uvela, zbog nastanka problema sa stolicom, vocne sokice i kasice, a pirincanu kasu izbacila. Sada sam i kasice izbacila, dajem mu samo par kasicica soka i dojim. Buni me to sto je odjednom sa par stolica dnevno doslo do situacije da nema ni jednu danima i sad sam totalno zbunjena oko davanja nemlecne hrane. Da li da nastavim sa pirincanim kasama, da li da pocnem povrce da uvodim polako ili samo vocne sokove i kasice? Kada treba da reagujem sto se stolice tice, jer imam utisak i da mu je stomacic vec tvrdji? Hvala vam unapred, milena lazic

    Odgovoreno: 27. 08. 2015.
    • Poštovana,
      Uvođenje nemlečne hrane kod nekih beba može da dovede do proređivanja pražnjenja creva, a kod drugih može imati sasvim obrnuti efekat. Da bi se regulisalo pražnjenje stolice, ponudite vašoj bebi veći unos tečnosti (voda, čaj sa kimom i komoračem, sok od šljiva i krušaka) . Takođe, poželjno je izbegavanje namirnica koje stvrdnjavaju stolicu: banana, pirinač, pire od jabuka (za razliku od soka, sadrži pektin koji stvrdnjava stolicu) , kupovne kašice od žitarica (prednost imaju integralne žitarice) , preporučuje se postepeno uvođenje u ishranu što raznovrsnijeg voća: šljive, breskve, kajsije, kruške, i povrća: šargarepa, brokoli, spanać, tikvice…ovakvim načinom ishrane i unosa tečnosti stolice će postati ponovo redovne.

      dr danijela todorović, specijalista pedijatrije
      pedijatrija todorović beograd