Postovani, majka sam bebe od 1, 5meseci i imam problem sa cestim bljuckanjem, ponekad i povracanjem u mlazu. Moj dr za sada ne pridaje vaznost, jer beba lepo napreduje. Zanima me vase misljenje o ovome i da li postoji mogucnost da se bebi pomogne i smanji povracanje? Da li mozda neka namirnica koju ja uzimam smeta bebi, posto je iskljucivo dojim?

    Odgovoreno: 19. 02. 2015.
    • Poštovana,
      Bljuckanje je česta pojava kod beba uzrasta do 6 meseci. Uzrok bljuckanja je nedovoljno razvijen mišić između jednjaka i želuca, pa se hrana, tj. Mleko vraća nazad. Znak da je bljuckanje normalno je ukoliko dete stalno dobija na težini, raste normalno i dobrog je opšteg stanja. Kako dete raste bljuckanje postaje sve ređe i prestaje između osmog i desetog meseca. Vašoj bebi možete pomoći ukoliko: smanjite mogućnost preteranog gutanja vazduha (halapljivo sisanje) , je držite nakon obroka dok ne podrigne, joj malo podignete uzglavlje u krevecu.