Poštovanje,
    moja beba je stara pet i po meseci i posle urađenog gatrijevog testa rečeno nam je da je vrednost fenilalanina nešto iznad granice i da moramo svaki mesec da vadimo krv (iz pete) i rezultate šaljemo za Novi Sad. Poslednje merenje fenilalanina je 2, 2 za 0,1 veća vrednost od pretposlednjeg merenja-do kad je padala. Beba napreduje normalno, na savet pedijatra uključili smo i drugu hranu pored majčine. Molim vas za savet i stručno mišljenje.
    Unapred zahvalni porodica Platiša

    Odgovoreno: 08. 06. 2009.
    • Poštovani,
      fenilketonurija je ozbiljna metabolička bolest sa genetskom osnovom koja je praćena brojnim ozbiljnim kliničkim odstupanjima i leči se ishranom bez fenilalanina. Tačna dijagnoza postavlja se genskim probama. Gatrijev test je samo skrining test za ovu bolest. Obratite se genetskom savetovalištu u Novom Sadu za razrešenje dileme koju imate.