Poštovani,
     imam nekoliko pitanja. Kćerkicu sam rodila 04.11.2008. godine u 34. nedelji trudnoće (nedonošče, 2030 gr, 47 cm). Desetak dana po porodu je dobila bronhiolitis i primljena je na Pedijatrijsku kliniku, gdje je lječena 7 dana. Sada je hvala Bogu dobro. Zbog bolesti nije dobivala na težini, tako da ona danas ima 2750 gr. To je ukratko o njoj, a sada pitanja: 1. sisice su joj još uvijek tvrdje na dodir - kada mogu očekivati povlačenje? 2. pupak joj je ispupčen - kada pritisnem, on se uvuče, ali čim pustim, iskoči van.
    O čemu bi se moglo raditi?
    Hvala unaprijed na odgovorima!

    Odgovoreno: 27. 12. 2008.
    • Poštovana,
      Tvrđe grudne žlezde kod novorođenčadi su posledica uticaja hormona majke i prolazan su fenomen u prvom tromesečju. Po opisu pupka, verovatno Vaša beba ima manju pupčanu kilu koja se često javlja kod preveremeno rođenih beba i ne predstavlja neki veći problem. Kada beba dobije na težini u kasnijem uzrastu defekt se može hiruški korigovati.