Moj sin Marko, bolestan je oko mesec dana. Simptomi koje ima su kašalj, gust sekret u nosu i crveno grlo. Zbog toga nam je pedijatar prepisao eritromicin koji je uredno pio 7 dana. Posle par dana, u četvrtak, dobio je temperaturu 40 stepeni, u petak i subotu 39. Prepisali su nam panklav i kapi za nos koje se prave u apoteci. 24 sata nije imao povišenu temperaturu do večeras, kada sam mu izmerila 38 stepeni.
    Kome da se obratim ili šta da radim da mi dete već jednom ozdravi?

    Odgovoreno: 20. 12. 2008.
    • Poštovana,
      uradite osnovne analize: krvnu sliku, C reaktivni protein, opšti pregled urina, bris guše i nosa. Ako parametri inflamacije ukazuju na virusnu infekciju onda je nepotrebno lečenje antibioticima. Terapija infekcija gornih disajnih puteva je simptomatska: kapi u nos, biljni sirup za kašalj, antipiretik, vitamini. Povišena telesna temperatura nakon infekcije gornjih disajnih puteva ponekada je i znak komplikacija npr. upale pluća. Zbog prisustva tegoba mesec dana, ponavljanih epizoda febrilnosti uradite gore navedene pretrage a po potrebi i radiografiju pluća.