U pitanju je dete od šest godina.
Terapiju pije od šest meseci Tivoral, uz je pokazao da žlezda postoji i da je na svom mestu, vrednosti tsh su bile 11 kada je uvedena terapija.
Moja sumnja i pitanje Vama, po nekim merilima sa kojom visinom vrednosti tsh se uvodi terapija i da li postoji mogućnost da žlezda atrofira zbog dugotrajnog korišćenja terapije.
Dete se normalno ponaša, razvija i posle eksp.ukidanja terapije rezultati pokazuju normalne vrednosti.
Šta dalje, da li je bila i potrebna...molila bi da mi odgovorite na moje pitanje.
Veliki pozdrav.
Poštovana,
hormonska terapija se ne ukida nikako samoinicijativno već nakon konsultacije sa dečjim endokrinologom.
Razlozi za uvođenje Tivorala, kao supstitucione terapije kod dece su brojni: počev od disgeneze tireoideje
(kada ne postiji štitasta žlezda, nalazi se na nekom drugom mestu tzv. ektopična ili se radi o hipoplaziji
žlezde), preko poremećaja u sintezi tireoidnih hormona, nedostatka TSH (poremećaj na nivou hipofize),
uticaja lekova, nedostatka joda ili zapaljenja štitaste žlezde. Dakle, brojni su poremećaji koje dovode do hipofunkcije, a veličina žlezde je normalna. Posavetujte se sa svojim endokrinologom ponovo i ukoliko on smatra da lečenje dalje nije potrebno, onda zaista možete i prekinuti terapiju.
Pitanje broj: #16071
U pitanju je dete od šest godina. Terapiju pije od šest meseci Tivoral, uz je pokazao da žlezda postoji i da je na svom mestu, vrednosti tsh su bile 11 kada je uvedena terapija. Moja sumnja i pitanje Vama, po nekim merilima sa kojom visinom vrednosti tsh se uvodi terapija i da li postoji mogućnost da žlezda atrofira zbog dugotrajnog korišćenja terapije. Dete se normalno ponaša, razvija i posle eksp.ukidanja terapije rezultati pokazuju normalne vrednosti.
Odgovoreno: 30. 11. 2008.Šta dalje, da li je bila i potrebna...molila bi da mi odgovorite na moje pitanje.
Veliki pozdrav.
Poštovana, hormonska terapija se ne ukida nikako samoinicijativno već nakon konsultacije sa dečjim endokrinologom. Razlozi za uvođenje Tivorala, kao supstitucione terapije kod dece su brojni: počev od disgeneze tireoideje (kada ne postiji štitasta žlezda, nalazi se na nekom drugom mestu tzv. ektopična ili se radi o hipoplaziji žlezde), preko poremećaja u sintezi tireoidnih hormona, nedostatka TSH (poremećaj na nivou hipofize), uticaja lekova, nedostatka joda ili zapaljenja štitaste žlezde. Dakle, brojni su poremećaji koje dovode do hipofunkcije, a veličina žlezde je normalna. Posavetujte se sa svojim endokrinologom ponovo i ukoliko on smatra da lečenje dalje nije potrebno, onda zaista možete i prekinuti terapiju.
Pregledajte odgovore po oblastima