Pocituvani! Moeto ime e Marijanco Gjorgov od Veles Makedonija. Vi pisuvam vo imeto na mojata kerka koja ima 21 mesec. Se raboti za slednoto. Pre okolu 2-3 meseci so pocetokot na proletta i promenite na vremeto kako i pojavata na razni virusi, moeto dete ne ostano imuno na vakvite promeni. Bolesta se manifestirase preku tecenje na sosot, kaslica koja se javuvase kako dosta cesta i intenzivna, ponekogas pokacena temperatura, zacrveneto grlo i slicni simptomi na nastinka. Moram da naglasam deka vo ovoj period zapocna da odi i vo gradinka taka da, poradi kontaktite so drugite deca nastinkata se prodozuvase. Odnosno se slucuvase da edna nedela odi vo gradinka, edna nedela da se leci, i taka. Na seta maka pocnaa da izleguvaat i novi zapcinja taka da se javuvase i pokacena temperatura koja ja reguliravme vo granicite. Kako lekarstva gi upotrebuvase sirupcinja propisani od maticen lekar-pedijatar. Ovie promeni -pojava na nastinka i prevzemanje merki kako nacin na lecenje na istata se slucuvaa vo period od okolu dva meseci. Posledniov mesec dena spored naodite na pedijatarot, deteto nemalo nisto, odnosno grloto ne i bilo crveno, nemalo nisto na gradinjata, megjutoa se slucuvase dateto da kasla i ponatamu. Kaslicata bese intenzivna i denje i noke. spored pedijatarot se rabotelo za alergiska reakcija (ne se znae od sto) i deka seta rabota bila okolu nosot sto ja predizvikuvalo kaslicata. Gi prekinavme site antibiotici i prodolzivme so prospan, akvamaris za nosot i napravivme nekolku inhalacii. Od seto ova sostojbata se ublazi. Do den denes kaslicata ne e prekinata. Denes sostojbata e sledna: Preku den ne kasla, moze da se sluci nekolku pati da se zakasla, no toa se poedinecni slucai. Pocesto se slucuva navecer otkako ke zaspie i posle nekolku saati da pocne da kasla. Kasla 20-30 min non stop bes prekin (dodeka kasla, spie) posle toj interval se smiruva i normalno spie. Lekarstva ne prima. Ve molam da mi dadete Vase mislenje za ovaa situacija. Odnapred Vi blagodaram Pozdrav Marjan Gjorgov

    Odgovoreno: 30. 06. 2008.
    • Postovani
      Vase dete ima tipican problem vezan za polazak u obdaniste i kontakt za razlicitim infekcijama uz ociglednu urodjenu sklonost ka alergijskoj reakciji. Tip tegoba koje opisujete lice naalergijski rinitis i bronhitis (ili laringitis-nema dovoljno detalja opisa kaslja, ali ukoliko noocu lici u napadima na lavez psa verovatno se radi o laringitisu). Neophodno je da nastavite primenu kapi za nos koja Vam je preporucena ali pozeljno je i da ukljucite neki antihistaminik (Sir Claritine) u toku narednih mesec dva uz povremene inhalacije Beodualom kada je kasalj intenzivan. Pozeljno je da dete pregleda ORL specijalista