Postovani, nisam sigurna da li se moje sledece pitanje odnosi na oblast pedijatrije!? Ocekivani termin porodjaja je 30.06., ali zbog vakcinacije tek rodjene bebe (po porodu) osjecam potrebu da postavim pitanje. Oprostite na malom "uvodu" kojim zelim da Vam predocim situaciju"- Zbog jakih bolova u bolnici sam provela 10 dana (tada 36. nedelja trudnoce). Leukociti su iznosili 22.6, a CRP 165,5. U toku terapije ovi pokazatelji su se vratili u normalu. Prvih 6 dana sam kroz infuziju dobijala "Longaceph" (na 24h, 20ml). Nakon izlaska iz bolnice nastavila sam terapiju "Cefalexin" kapsule u trajanju od 7 dana (4X500mg). Na zalost, prilikom otpusta iz bolnice nisu naveli dijagnozu!? Osjecam se dobro, a i beba je zivahna. U 39. sam nedelji trudnoce. Pitanje: Da li postoji mogucnost da zbog velike kolicine antibiotika koju sam dobila, bebin imuni sistem bude oslabljen? Pitanje je laicko, ali brinem zbog vakcinacije poslije rodjenja bebe (koja se vrsi odmah po rodjenju bebe?). Koje vakcine su obavezne, a koje nisu (ako postoje takve)? Napominjem da kao mala nisam primila vecinu vakcina, jer je moja mama bila medicinski radnik i nije dozvolila da dobijem sve vakcine (kao i brat blizanac) Zahvaljujem, Dragana

    Odgovoreno: 30. 06. 2008.
    • Postovana
      Obzirom da ste leceni antibioticima (koji ne bi trebali da imaju stetni efekat na plod) verovatno da beba nece imati posledice. sto se tice vakcina, ukoliko na porodjaju sve bude u redu i beba bude zdrava obavezno je vakcinisite po redovnom kalendaru (prvo BCG a zatim i ostale vakcine). Ne podrzavam stav vasih roditelja da se Vi ne vakcinisete. U savremeno vreme dostupne su tzv. Pentaxim vakcine kojima ceo svet vakcinise svoju decu, mislite li da oni ne znaju sta cine?