Postovana doktorko, moja beba ima 2 ipo meseca i ima razlicitu sirinu zenica.Ponekad su joj iste velicine ali uglavnom je leva uvek malo vise rasirena ne vezano za kolicinu svetlosti.Proveravala sam i kad je svetlost podjednaka u oba oka,opet je leva strana malo sira.Po rodjenu je nalaz CNS bio : levo prisutna ehogenost,oba parenhima rastresite gradje,,ali se ta promena sredila,i na poslednjoj kontoli ,pre 3 nedelje eho glave je urednog nalaza.Beba na levoj strani glave ima kefalhematom.Zanima me da li je to dozvoljeno kod tako malih beba ili mozda ta razlika ima neke veze sa tim promenama koje je imala na mozgu,ili mozda taj kefalhematom??? Da li to znaci da beba ima problema sa vidom? Trebam li se obratiti oftalmologu ili jos malo sacekati da beba odraste???? Moje drugo pitanje tice se kukova.Nalaz je I B Graf,bez jezgra okostavanja i doktorica je rekla da stavljam sirok povez sa dve tetra pelene.Ja mislim da je to malo preterano,obzirom na to da sam procitala na puno mesta da I b maltene spada u normalan nalaz.Ja sam iz straha pocela da stavljam po 2 pelene i maltretiram dete po ovoj vrucini,pa me zanima sta da radim,sledece snimanje kukova zakazano je tek za mesec dana??? hvala na odgovorima

    Odgovoreno: 30. 06. 2008.
    • Postovana
      sto se tice problema vezanih za sirinu zenica najbolje je da sve sumnje otklonite tako sto cete dete odvesti decijem neurologu koji ce utvrditi da li sa radi o fizioloskoj varijaciji ili su potrebna dopunska ispitivanja. Sto se tice sirokog povijanja poslusajte savet koji Vam je dat u vezi sirokog povijanja do naredne kontrole ultrazvuka kukova