Moje dete (7,5) ima hronicni alergijski rinitis i zbog toga hipertrofiju nosne skoljke. Zadnnja dva meseca je koristio terapiju sirup Aerius (mesec dana) i sprej za nos Nasonex (dva meseca). Bilo mu je mnogo bolje, medjutim cim je prestao sa terapijom curenje iz nosa je opet pocelo. Alergolog nam je rekao da sprej Nasonex koristi kad pocne kijanje I curenje iz nosa u periodu od 5 do 7 dana ali nije precizirao koliko cesto sme da se koristi, a pedijatar nam je rekao da Nasonex sme da se koristi (pored osnovne terapije od 8 nedelja) u jednoj godini samo dva puta po 5 do 7 dana. Posto je moje dete alergicno na kucnu prasinu najvise (alergo-test je pokazao 4 plusa) I nos mu curi preko cele godine, onda mu ova “doza” od 15 dana skoro da nista I ne znaci. Zelela bih od Vas da cujem vise informacija o koristi, stetnosti I nezeljenim dejstvima ovoga leka, kao I koliko cesto sem da se koristi? Srdacan pozdrav, Jasna

    Odgovoreno: 26. 04. 2007.

    • Postovana Nasonex je odlican preparat za prevenciju alergijskog rinitisa. Moze se koristiti duze od nedelju dana i nekoliko puta godisnje. Sa primenom Nasonexa (najcesce u kombinaciji sa anttihistaminikom - Sir Claritine koji se koristi 2 do 3 meseca) pocinje se dve nedelje pred sezonu cvetanja kako bi se dobio maksimalni efekat. Kod alergije na kucnu prasinu najvaznija je kontrola kucne sredine i uklanjanje svih predmeta u kojima zive grinje (tepisi, plisane igracke i sl)