Imam kerka Ema od 3.5god. Pred 1.5g. vo igra-trcanje pogolemo dete so silen udar ja udri vo slepoocnica (vo glava), Ema vrisna, dojde do mene, mi podade race, ja pregrnav i se onesvesti (go izgubi pogledot, olabavi teloto, neznam sto se sluci so jazikot, zatoa sto pocnav da ja tresam so glavata na dolu..), posle 10-15sekundi dojde do svest... i kako nisto da ne se slucilo prodolzi da si igra. Pred 1 nedela (znaci posle 1.5g.) se udri so glavata (vo vrata) i povtorno se sluci isto, povtorno dojde do mene, mi podade race, ja pregrnav i...ja izgubi svesta (samo sto sega udarot ne bese tolku silen). Posle 10 sek. trsenjese vrati i prodolzi da trca... Ovoj pat otidov na lekar, koj me ubeduva deka toa ne e onesvestuvanje, tuku nekoj oblik na konvulzija, deka ako Ema nema vo toj moment koj da ja utesi sama ke se izbori... Napravivme i "EEG"? snimka koja pokaza deka se e vo red.. VE MOLAM DA MI KAZITE VASI ISKUSTVA I VASE MISLENJE, AKO IMA POTREBA KE VI JA PRATAM I SNIMKATA NA e-mail.. VI BLAGODARAM... .... + lekarot rece deka toa e pogolem stepen na zajduvanje(gubenje na vozduh koga placi) i nema problem, toa ne e nisto. ....(zagrizena sum, i nemozam da ja pustam da igra sama, bez mene so drugite deca...VO TOJ MOMENT EMA NE DISI-NEMA VOZDUH..

    Odgovoreno: 07. 06. 2008.
    • Postovana
      Obe situacije koje opisujete zaista lice na kratkotrajne gubitke svesti sa napadom po tipu konvulzija. Neophodno je da vase dete pregleda deciji neurolog i eventualno da se uradi MRI mozga