Dobar dan postovana doktorko Vojinovic, Nadam se da cete mi vi moci odgovoriti na ovo pitanje.Naime moja cerka od godinu i po dana je pretezno u drustvu starijih.U komsiluku imaju samo veca deca sa kojima ona voli da se igra, jer joj oni sve udovoljavaju.Medjutim problem nastaje kada je u drustvu dece njenog uzrasta ili malo vecih,manjih.Nista nikom ne da, cak otima od njih i njihove igracke i stalno ponavlja -moje.Ako ne uspe da uzme od nekog igracku ili ako neko uzme njenu onda nastaje takav plac, cak pocne sebe da udara po glavi.Stalno joj pricamo da to nije njeno,da treba svoju igracku da da i drugoj deci, da se igraju zajedno ali ne vredi, stalno govori necu,nedam i cak hoce i da udari decu.Ne znam sta da radim sa njom, neprijatno se osecam kada u parku pocne tako da se ponasa i place ili kada nam neko sa decom dodje u goste.Kazu mi da se dosta dece ponasa tako, koji su sami,i da je to faza koja ce proci ali mene to bas sekira. I htela sam da vas pitam jos nesto. Ona od rodjenja voli da pije bas toplo mleko, ako se malo ohladi onda nece da ga pije.Isto je tako i sa cvrstom hranom.Ako se ohladi u toku jela moramo da podgrejemo,jer nece da jede hladno.Doduse i ja sve volim da jedem toplije, cak i mleko ja mogu popiti samo ako je vruce ali me interesuje da to nece imati neke lose posledice po nju.Za sada je sve ok, sem sto ona ima stalno tvrdju stolicu, od kako smo joj uveli cvrstu hranu(kada je imala 5 meseci).Dojila sam je 3 meseca pa mi je nestalo mleko pa smo presli na aptamil koji joj jos uvek dajem uvece pred spavanje.Ujutro pije kravicu 2,8%mlecne masti.Pazimo na ishranu upravo zbog toga ali ne vredi, cesce joj je tvrda stolica nego normalna. Unapred se zahvaljujem na odgovoru. Rada

    Odgovoreno: 23. 05. 2008.
    • Postovana
      Sa Vasim detetom je sve u redu i nalazi se u normalnoj razvojnoj psiho-emocionalnoj fazi. Ne obracajte paznju na njeno hirovito ponasanje pa ce se redje i dogadjati i uravnotezite odnos Vas odraslih stavljajuci joj na umeren nacin do znanja da ona nije centar sveta (mozda je vreme za drugo dete!?)