Poštovana doktorko, moja devojčica će uskoro napuniti sedam godina. Pre par dana joj se javila alergija koja je imala za posledicu crvenilo i plihove (koji su bili poprilično veliki) po butinama i malo oko članka na jednoj nozi. Do sad nije imala alergije. Ono što je pojela neposredno pre no što smo uočili pojavu alergije je sladoled. Na deset do petnaest sati pre toga je pojela četiri velike činije jagoda. Nikada prve jagode nismo davali u toj količini, ali ovoga puta jednostavno smo zaboravili na kontrolu. Jagode su kupljene na pijaci. Naš pedijatar joj je dao Presing sirup. Popila je dve kašičice ukupno, i alergija je za dva dana potpuno iščezla. Naš pedijatar više veruje da je sladoled (neki od aditiva)prouzrokovao alergiju dok ja nekako mislim da su to jagode. Šta Vi mislite o ovome? Kako, kada i u kojim količinama mogu pokušati sa pomenutim namirnicama, da bi mogli videti tj. utvrditi na šta je alergična? Suprug, mlađe dete i ja nemamo problema sa alergijama. Srdačno Vas pozdravljam i zahvaljujem na odgovoru!

    Odgovoreno: 19. 05. 2008.
    • Postovana
      Jagode su jedan od najcescih izazivaca alergije, a kada ce se alergija javiti to ne zavisi od toga da li je predhodno dete uzimalo jagode ili ne. Moze se desiti da je sladoled doprineo pojavi alergije, posebno ako je bio vocni i takodje sadrzao jagode. Za sada izbegavajte jagode do daljeg