postovana doktorka, imam dva mala decaka,razmak je 14 mjeseci.kod prvog djecaka sa nekoliko dana po rodjenju pojavila se uvecana desna strana mosnice.odvela sam ga porodicnom lekaru i lekar mi je sve objasnio,pokazavsi sliku u strucnoj literaturi.ja sam mislila da je to bruh.objasnio mi je gde se bruh pojavljuje,ali radi moje sigurnosti uptio me specijalisti.kako se dugo ceka prijem kod specijaliste,ja sam bila u panici.medjutim to je se povuklo i bila sam mirna.spec.mi rekao da je to normalna pojava kod male djece.kad sam rodilad rugog djecaka opet isto,ali ovog puta nisam panicila,ni lekare uznemiravala.proslo je samo od sebe,iako sam ja bila opterecena,da li ce proci?ja vas pitam sada,sta je uzrok tog uvecanja.moze li uzrok biti,brz porodjaj,plac deteta,jer su imali grceve i nisu se smirivali od plakanja ili nesto trece.ponekad primjetim da se kod drugog djecaka pojavi pomalo uvecanje i prodje.da li ta uvecanja imaju posledice u nekom kasnijem periodu i hoce li se to pojavljivati i nestajati ovako cesto? nampomenucu vam interesantan savjet moje majke,koja mi je rekla da pustim djete da se gica nogicam koliko ono hoce,jer kaze ono tako masira i vjesba sebe.verovatno je i to pomoglo i pomaze.zivim u melburnu.hvala vam puno

    Odgovoreno: 19. 05. 2008.
    • Postovana
      Promene na mosnicima koje opisujete kod svojih sinova mogu biti posledica invinalne kile ili varicocele i obicno se uocavaju nakon placa ili napinjanja stomaka. neophodno je da oba deteta pogleda pedijatrijski hirurg urolog i da Vam da najadekvatniji savet. Cesto su ove promene krajnje benigne i ne ostavljaju posledice ali to mora da se utvrdi pregledom. Bakini saveti, nazalost, nece biti od vece pomoci