Draga doktorka imam problem sa svojom ćerkicom.Teodora im dve godine i u oktobru smo krenuli u vrtić.naravno da se ubrto razbolela,znam da je to normano,ali mislim da nije normalno da ona od tada kontantno kašlje nekad više ili manje ali kašalj je prisutan kao i sline iz nosa.Kada bih je odvela kod lekara reklo bi mi samo da je puna sekreta koji treba da izbaci.Pili smo svašta aloprol,Eritromicin,Bronhikum pa i Aloprol,zatim Fluimicil 200.I opet ništa.Pila je i beli slez.Na svu sreću ona jede sve tako da nam to nije problem mada svremena na vreme nam je hemoglobin ispod normale 98L,alo lekari su rekli da to nije ništa strašno.Znam da je poruka duga ali sve to predugo traje i jako sam zabrinuta.KAKO DA ONA IZBACI TO IZ SEBE?Unapred zahvalna Nataša i Teodora.

    Odgovoreno: 13. 04. 2007.

    • Postovana, Ucestale infekcije gornjih respiratornih puteva uobicajena su pojava prilikom polaska u vrtic. Ipak neka deca imaju znacajno vise problema od drugih i ukoliko se ove tegobe odrzavaju neophodno je, ukoliko takva mogucnost postoji u Vasem mestu, da se uradi bakteriolosko ispitivanje nosnog sadrzaja i testira nivo IgA. Najcesce se ovakvi problemi javljaju kod dece koja imaju urodjeni deficit u stvaranju prirodnog odbrambenog antitela (IgA), a to je svako osamdeseto dete. Izbegavajte antibiotike,ukoliko dete nema temperaturu ili upalu uha. Ponekad je u ove dece problem i uvecanje treceg krajnika, pa je pozeljno da ga pregleda ORL specijalista i preporuci terapiju. Cesto se pozitivni efekti postizu i kontinuiranom primenom antihistaminika (Sir Claritine) u toku dva do tri meseca. Ukoliko ispitivanja ne mozete uraditi u vasem mestu, zatrazite uput za Deciju internu kliniku Nis.