Moja ćeka ima 13 godina i već par godina pati od alergija. Alergo testovima je utvrđeno da ima alergiju na polen drveća, trava i korova, kućnu prašnu, duvanski dim. . . I tada dobije alergijsku kijavicu. Pre 2 godine javila se alergija na brufen (koji je do tada pila bez problema) , a kada smo pokušali sa drugim analgeticima i na njih je pokazala reakciju. Te reakcije su u vidu otečenih kapaka. Desi se ponekad da joj kapci oteknu, a da mi ne znamo razlog. Posle aeriusa tegobe brzo nestaju. Na zadnja 2 sistematska pregleda pedijatar nije hteo da joj da vakcine, zbog sumnje na alergije na lekove. Po vašem mišljenju, da li dete sme da se vakciniše i da li sme da primi vakcinu protiv novog gripa? Za testiranja u novom sadu se čeka 3-4 meseca, s tim da dete ne sme da bude bolesno 2 meseca pre testa, niti da unosi nikakav lek. U njenom slučaju to nije moguće, jer od kraja marta do oktobra pije ketotifen. A onda nastupa sezona prehlada. Molim za vaš savet. Još bih dodala da je ona rođena u 8. Mesecu trudnoće u kojoj sam ja pila partusisten za odžavanje. Da li to ima neke veze? Unapred hvala!

    Odgovoreno: 07. 12. 2009.
    • Poštovana,
      Nazalost vasa cerka verovatno ne sme da prima vakcine koje su uzgajane na zumacima tj. Vakcinu protiv novog gripa kao ni mmr vakcinu. Sto se prevencije tice pozeljno je da joj duze vreme dajete claritin svakog dana da se alergije ne bi javljale kao i da izbegavate lekove iz grupe nesteroidnih antireumatika. Hipersenzitivnost koju pokazuje mozete ispitati na institutu za alergologiju i klinicku imunologiju kc srbije u beogradu