Poštovani, bcg-tis u pitanju je beba, stara 4 meseca, muškog pola. Još u 5-6 nedelji primetili smo uvećanu žlezdu na supraclavicularis 1. Sin, koja je postepeno rasla do (r=3. 5cm) i koja je operativno lečena (operativna dijagnoza: l04. 2-bcg-tis axillaris i. Sin, operacija: incisio. Evacuatio puris. Curretage. Drenage) kada je beba imala 3. 5 meseca. Sa tri mesesca primetili smo takođe uvećanu žlezdicu ispod levog pazuha, koja je bila veličine graška, međutim nakon vađenja ove prve, žlezdica ispod pazuha se rapidno brzo uvećala, (po mojoj slobodnoj proceni na r=2-3cm) , nakon pregleda pedijatar je preporučio da se taj čvorić još ne dira, jer nema nikakvih znakova na koži (crvenilo) . Moje pitanje bi bilo, koliko je bec-gitis opasan za rast i razvoj malog čoveka, su uzroci njegovog pojaljivanja i kakva su vaša iskustva u vezi sa bcg-gitisom, jer uprkos dobrom snalaženju na internetu nisam našao mnogo informacija u vezi ove reakcije na bcg-vakcinu. Kakve eventualne posledice može izazvati nekontrolisano curenje gnojnog sadržaja iz žlezdice u okolno tkivo. Unapred hvala.

    Odgovoreno: 07. 12. 2009.
    • Poštovani,
      Bcgitis moze biti krajnje benigna pojava ali ukoliko dete ima prisustvo i drugih zlezda onda je potrebno da se javite doc pasicu na institutu za majku i dete u bgd ili meni u decijoj klinici kc nis zbog neophodnosti da se urade neki dopunski imunoloski testovi