Postovana, pre godinu dana moj brat je ima burnu reakciju na ujed ose.Poceo je da reaguje pola sata nakon ujeda.Sreca na vreme smo stigli do hitne.Pre toga ga je osa vise puta ujedala i nije bilo alergijske reakcije.Posto idu lepsi i topliji dani,pocinjem da strepim sve vise.Zanjima me da li je moguce da vise ne reaguje tako na ujed ose,da li je to posledica pada imuniteta mozda?Da li postoji jos nesto sto bi trebali da imamo u slucaju iste reakcije na ujed osim sirupa presinga,s obzirom da je on dete od 10 god?Da li postoji neka preventiva? Zabrinuta sestra

    Odgovoreno: 26. 03. 2008.
    • Postovana Alergija na ujed ose jedna je od najciscih vrsta alergija i moze se javiti bilo kada u zivotu. Jedina prava prevencija je izbegavanje kontakta sa insektima i ne postoji pouzdana zastita. Moguce je doduse pokusati hiposenzibilazaciju ali samo u vecim medicinskim centrima