Postovana, imam sina od 17 meseci. Pitala sam doktorku u savetovalistu kako se u ovo vreme rasprostranjenih virusa boriti protiv njih s obzirom da je moj sin za tri meseca bio dva puta
    bolestan (grlo, nos, temperatura...). Dobila sam odgovor da mogu da kupim sirup Pikovit za jacanje imuniteta. Medjutim, u apoteci mi je farmaceut rekao da nikako ne uzimam te
    sirupe jer je dete jos malo. Zbunjena sam...toliko oprecnih misljenja. I nisam kupila nista....Borim se protiv virusa vitaminom C u kesici, pomorandzama svezim, limunom, medom
    sa propolisom, jabukama i kvalitetnom ishranom... Volela bih da cujem jos neko misljenje o ovome.

    Odgovoreno: 19. 02. 2007.

    • Svi polivitaminski sirupi za decu koji se nalaze u slobodnoj prodaji u
      apotekama dozvoljeni su za primenu kod dece, te dete uzrasta 17 meseci nije
      "malo da uzima ove preparate", naprotiv ovi se preparati propisuju upravo
      svoj deci u ovom uzrast kao dodatak ishrani neophodan za pravilan rast i
      razvoj. Ipak od ovih preparata ne treba ocekivati znacajan uticaj na
      poboljsanje imuniteta. Vitamini mogu uticati na imunitet ali specificno
      dozirani, u znatno vecim dozama od onih koje se nalaze u preparatima
      (Pikovit, Multivitamin, Multisanostol i sl.), ali je neophodno predhodno
      utvrditi da li i kakav defekt imuniteta postoji da bi se odredila tacna
      vrsta i doza vitamina koju dete moze da uzima.