Postovana dr Jelena, tokom pregleda zbog pripreme za operaciju treceg krajnika , mom detetu koje ima 6 i po godima utvrdjen je sistolni sum duz leve ivice sternuma, intenziteta II/6 PM IV MRP levo. Da ne bih pisala ceo izvestaj sa ehonalaza (nadam se da je ovo dovoljno) dodacu da u Dg. pise Ultrazvucni pregled srca uredan, sem nesto brzeg protoka kroz pulmonalnu arteriju v=1.30m/s PG=6.8mmHg, bez hemodinamskog znacaja. Chorda abernas. Pregled je uradjen u Domu zdravlja u koji iz nekog ranijeg iskustva nemam mnogo poverenja. Molim vas za odgovor, da li je ovo stanje alarmantno i da li treba raditi dodatne preglede i konsultovati se sa jos nekim lekarom. Ako u Domu zdravlja ne zele da mi daju uput onda cu morati negde privatno, mada nisam za te varijante . Hvala unapred i puno uspeha u daljem radu!

    Odgovoreno: 18. 03. 2008.
    • Postovana Po Vasem opisu verovatno se radi o takozvanom funkcionalnom benignom sumu i nalazu na srcu ( koji se moze naci cak kod 30% dece sa sumom) tako da mislim da nema razloga da ovo dalje ispitujete osim kontrolnog EHO pregleda za godinu dana. Ovaj nalaz nije kontraindikacija za vadjenje treceg krajnika