Postovana, U trecem mesecu trudnoce konstatovan mi je Hashimoto tireoiditis. Uradjena je kordocenteza u 25. nedelji trudnoce i nalazi su bili u redu. U pitanju je devojcica, a moj strah je uvecan cinjenicom da je veca predisponiranost potomaka na autoimune bolesti, kao i to da bolest pogadja zenski rod 5x vise nego muski. Po rodjenju rezultati TSH skrininga bili su u okviru referentnih vrednosti, da bi na kontroli sa 1 mesec starosti bebe bio 5.45, na zakazanoj sledecoj kontroli sa bebinih punih 5 meseci TSH je 4.50 (total T4 je normalan za sve to vreme). Moje pitanje, znajuci da su se referentne vrednosti TSH u svetu redukovale sa aproksimativno 0.4-5.0 (zavisno od laboratorije) na nekih 0.4-3.5, kao i cinjenicu da neke studije govore da je dozvoljena referentna vrednost za odojcad do 1 godine cak do vrednosti 11.0, zanima me sta je istina, i da li je mom detetu ipak neophodna neka terapija levotiroksinom (s obzirom na drasticne efekte cak i subklinicke hipotireoze na intelekt dece) a! sledeca kontrola zakazana je tek sa njenih punih godinu dana. Kako da cekam u neznanju ukoliko znam da postoji mogucnost da bi potencijalna steta bila neispravljiva (sto ranija dijagnoza i terapija, drasticno se umanjuje mogucnost redukcije koeficijenta inteligencije na duze staze). Unapred zahvalna,

    Odgovoreno: 18. 03. 2008.
    • Postovana Nema razloga za paniku. Ukoliko je psihomotorni razvoj deteta uredan ne treba da se brinete jer vrednosti nisu znacajno uvecane a varijacije su i ocekivane zbog Vasih tegoba u trudnoci. Nasledna sklonost postoji ali se autoimunosti ne nasledjuju tako direktno i obavezno, vec se radi o multifakroskom nasledjivanju te potomstvo ne mora da oboli.