Imam bebu staru nepuna 3 mjeseca.Rodjena je 9 dana prije termina tezine 3610 gr,duzina 55 cm,og 36.Apgar 10/10Beba dobiva normalno na tezini(otprilike 1 kg mjesecno)Krajem 2.mjeseca otkriven joj je tzv.sum na srcu.Dijagnoza je ASD secundum tip sa lijevo desnim shuntom,sa 2/6 Systolikum i rupicom promjera 6,3 mm.Somatski(ili somaticki)neznam tacno kako se kaze nalaz u redu.Neuroloski nalaz uredu.Laboratorijski nalaz uredu Hb11,8g/dl. Nakon rodjenja radili smo i dodatni screening test za neku bolest mukovicidose(Immunoreaktives Trypsin)i nalaz je uredan. Dakle,beba s obzirom da ima 3 mjeseca trebalo bi da uveliko "guce",ali ona u zadnje vrijeme guce pomalo i tiho,dok je npr.prije par dana 2 dana bila extra raspolozena smijala se,gugutala,pricala sa igrackama itd.Sad ponekad kasljuca i kad hoce nesto da "kaze"povrati malo mlijeka a nekad pocne plakat,evo nekoliko dana je tako.I jos da napomenem da kad hoce da guce uvuce donju usnicu i mlati nogicama i rukicama i 2iskoluti" oci.Inace je jos muce grcici.Dakle moje pitanje je da li je to normalna pojava da beba tiho guce,ili ponekad nikako,i postoji li kakav test da se uradi i da se zna hoce li beba moc govorit? Unaprijed sam Vam zahvalna

    Odgovoreno: 11. 03. 2008.
    • Postovana na osnovu Vaseg detaljnog opisa ne bih rekla da vasa beba ima nekih znacajnijih problema osim mozda blaze virusne infekcije pracene dispepsijom. Koliko beba guce domanntno zavisi od njenog raspolozenja i zadovoljstva. Vas opis ne odgovara znacajnijim neuroloskim problemima Ass Prof Jelena Vojinovic