Pocituvana Dr JELENA pisem vam od Makedonija,Skopje. Imam curica od 2gog i 4 meseci kaj koja uste od sedum meseci e utvrdena klinicka dijagnoza:INTOLERANCIJA NA KRAVJE MLEKO. Testovite pokazaa specificni IgE kon mleko f2-STEPEN 2(3.00ke/l)i betalaktpglobulin(f77) STEPEN 3(5.07KE/L) 0d oktomvri do fevruar bese na terapija so CETIRIZEN sekoja vecer po 3 ml. no taa dobiva urtiki po liceto samo sto ke dojde vo kontakt,samo da dopre nesto mlecno i se pojavuvaat urtiki.vednas i davame AVIL sirup.Molim vas pisete koliko e opasno ovo po nejzino zdravje i dali ova alergija ima sanse da se povuce.Inace jos uvek je doim.PUNO POZDRAVA I MOLIM VAS NEMOJ ME ZABORAVITI.HVALA

    Odgovoreno: 04. 03. 2008.
    • Postovana Alrgija na proteine kravljeg mleka je obicno dozivotna ali vise ili manje izrazena (stariji uzrast bolje je podnosi). Po zdravlje vaseg deteta nije opasna ukoliko izbegava proteine kravljeg mleka i povremeno koristi Sir Claritine (antihistaminik)

Komentari na pitanje: #3553

    • saska grozdanovska 01. 11. 2010.

      I ja imam kerka od 10 meseci isto je alergicna na kravje mleko ali znam da treba da se povuce do 3 god pozz