Postovana doktorka imam jedno pitanje na koje cete nadam se da mi odgovorite u najkracem mogucem roku. Naime, zbog problema sa licem i aknama dermatolog me je poslao da uradim analize krvi zbog pocetka koriscenja sestonedeljne terapije sa doksiciklinom. Ali rezultati krvi su pokazali da mi je uvecan AST 46 (normalan 10-37) i ALT 93(normalan 20-65) kao i MCH 32.1 (normalan 27-31). Zatim mi je dr rekla da bi to moglo biti od fizicke aktivnosti ili oboljenja jetre pa mi je rekla da 2 dana ne radim nikakve vezbe i ne sprovodim nikakve vece fizicke napore i da onda izvadim krv i tako testiram AST,ALT i GGT. Kakvo je vase misljenje u vezi sa mojim slucajem i da li mislite da te povisene vrednosti mogu da imaju veze sa tim sto imam prosirenu venu na levom testisu (varikocelu), spermogram je uredan? Unapred hvala

    Odgovoreno: 19. 02. 2008.
    • Postovani Povecanje transaminaza, jetrinih enzima, moze se javiti iz mnogo razlicitih medicinskih razloga ali i u nekim fizioloskim stanjima. Neophodno je da ponovite analize: kompletan hepatogram, CPK, LDH kako bi se videlo da li se radi o jetrinim ili misicnim enzimima. Poneka do povecanja aktivnosti ovih enzima dolazi posle nekih virusnih infekcija. malo je verovatno da varikocela ima veze sa ovim laboratorijskim nalazom. Neophodno je da se javite svom lekaru, a ne dermatologu, koji ce obaviti sve neophodne pretrage Ass Prof Jelena Vojinovic