Postovana doktorice, moj decak je rodjen 25.02.2005.godine i revakcinu polio i diteper je trebalo da primi posle 23.avgusta 2006. Zbog stalnih prehlada i cestih terapija antiboticima

    revakcinu jos; uvek nije primio.  Jako sam zabrinuta. Ne znam kakve su posledice, niti kada

    je krajnji rok za revakcinu? A sve me to zanima, kao i da li ce to imati negativnog uticaja na dete.

    Hvala unapred

    Odgovoreno: 19. 02. 2007.

    • Revakcina DiTePer Polio moze se primiti do kraja trece godine i dosadasnje
      odlaganje vakcine ne bi trebalo da ima znacajne posledice ukoliko dete ne
      bude udirektno izlozeno ovim infekcijama (difterija, tetanus, polio), koje
      su inace vrlo retke i skoro iskorenjene kod nas. Ipak vakcinaciju je
      neophodno obaviti u dogledno vreme. Pre svega utvrdite razlog za cesto
      oboljevanje Vaseg deteta (neke od najcescih razloga i terapiju obrazlozicemo
      u narednom pedijatrijskom tekstu na sajtu). Samo prave imunodeficijencije i
      neuroloska oboljenja su kontraindikacija za primenu ovih vakcina. Pored
      ovoga, obicne virusne infekcije, slinavljenje ili crvenilo grla nisu
      kontraindikacija za primenu ovih vakcina, te se dete moze nesmetano
      vakcinisati.