Poštovana,
    Mom sinu koji ima 13 godina, pri analizi krvi je otkriveno da ima glukozu na gornjoj granici 6.1. Posle toga je radjen ogtt i dobijene su vrednosti 0min-6.5, 30min-10.8, 60min-12.9, 90min-13.1, 120min-11.8 i 180min-5.6. Insulinemija je bila 0min-5.65, 60min-20.61, 120min-23.73 i 180min-7.85. Hospitalizovan je radi ispitivanja ali nije ustanovljena nikakva tačna dijagnoza (diabetes mellitus nekvalifikovani). Napominjem da nije imao nijedan od simptoma koji su tipični za diabetes, kao što su žeđ, pojačano mokrenje, slabljenje, suvoća usta. Hba1c bio je 5.5. Inače dete je aktivni sportista već pet godina. U porodici nemamo nikoga ko je imao probleme sa šećerom. Posle ispitivanja je otpušten bez terapije sem dijete koja isključuje beli hleb, sve vrste slatkiša i sve vrste sokova. I bez obzira na to u toku dana ima poraste glikemije. Molim Vas za savet da li je potrebno uraditi još neke analize ili preglede da bi se utvrdilo o čemu se radi.
    Unapred hvala.

    Odgovoreno: 01. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Vašem je sinu očigledno urađeno detaljno isptivanje na imd. Rezultati nesporno ukazuju na izmenjenu regulaciju šećera ali je neophodno praćenje da se ustanovi da li se radi o dijebetesu tip 1 ili tip 2. Nastavite redovne kontrole i slusšjte savete. Dijabetes nije direktno nasledna bolest.