Imam 18 godina. U junu prošle godine sam napipala prvi čvoric na vratu. Vremenom se pojavilo još sa obe strane vrata. U oktobru sam otišla na uz vrata i izveštaj je sledeći: "levo u donjoj polovini vrata, iza sternokleido masteoidnog mišića uočava se limfna žlezda veličine 13mm, sa centralno masno infiltrisanom zonom. Sa desne strane, u srednjoj trećini vrata uočava se hipoehogena reaktivna limfna žlezda veličine 9.6mm, a levo subokcipitalno žlezda istih karakteristika veličine 5mm. Uz nalaz na štitastoj, submandibularnim i parotidnim žlezdama uredan." Takođe sam obavila krvne analize na viruse (ebstajn-bar, cmv, adeno viruse, itd), crp, transaminaze, alkalnu fosfatazu itd. Svi krvni nalazi bili su u redu. Pedijatar koji me je slao na te analize je rekla da sam limfatične konstitucije. Do danas se pojavilo još nekoliko žlezda na vratu koje nisu veće od već tada postojećih žlezda. Ponovo sam se zabrinula kada sam uočila i žlezde ispod pazuha. Tada sam otišla kod hematologa. Doktorka mi je rekla da su žlezde na vratu bezopasne i da nema razloga za brigu. Žlezde ispod pazuha nije mogla da napipa. Kada sam bila na redovnoj kontroli kod onkologa zbog fibroadenoma, i njega sam pitala za žlezde. On je našao i ispod pazuha. Rekao je da su meke, male, jedna do 5mm, druga ne više od 1cm. Da nemam razloga za brigu i da će se žlezde pojavljivati ceo zivot. Takođe moram da napomenem da se žlezde ne povlače, ali ni ne rastu po mojoj laičkoj proceni. Moj rođeni brat, kao i sestra od tetke imaju slične probleme sa žlezdama kao ja. Opšte stanje je dobro, nisam umorna, nemam temperature. Znam da su mi mnogi doktore rekli da nemam razloga za brigu, ali meni često padnu na pamet neke bolesti kao što je limfom i zabrinem se kao sada. Nije mi jasan uzrok pojavljivanja žlezda?
    Hvala unapred

    Odgovoreno: 11. 04. 2009.
    • Poštovana,
      u tvom odličnom detaljnom opisu nedostaje podatak da li su žlezde u pazuhu sa iste strane sa koje je i dojka sa fibroadenomom. Objašnjenja koja si do sada dobila su zadovoljavajuća ali ukoliko su žlezde u pazuhu (i ostale) istostrane sa promenom u dojci trebalo bi da ponovo posetiš onkologa ili plastičnog hirurga i ipak uradiš biopsiju.