Poštovana doktorko, željela bih da mi date par savjeta u vezi njege i ishrane mog sedam mjeseci starog sina. Naime porodila sam se carskim rezom, beba je odmah počela da sisa, tako smo isključivo i radili sve do 5-og mjeseca kada smo počeli sa uvođenjem čvrste hrane jabuka banana zatim povrće...tako da sada jedemo sve ..meso, žumance nismo počeli, jogurt, palentu i sl. Na prethodnoj kontroli hemoglobin mu je bio 121 pa je dr. rekla da je malokrvan , dok sam ja našla na internetu suprotna mišljenja, stoga Vas molim da mi kažete da li je hemoglobin u pomenutom iznosu normalna vrijednost za dijete njegovog uzrasta? Ako treba ,kako da pojačam krvnu sliku? Koje namirnice više da koristim? Da li se smije koristiti limun? Sledeće što bihđas pitala je vezano za imunitet... naime...kako je sve više oboljelih od gripa kako da ojačam i pravilno razvijem njegov imunitet i izbjegnem prehlade i grip kako u ovom uzrastu tako i kasnije, jer se užasavam činjenice da mala djeca uzrasta do dvije godine minimum 4-5 puta godišnje budu toliko prehlađena da su non stop na antibiooticima..infuzijama inekcijama..Kako se zaštititi od toga? Sada konkretno pitanje. Da li da koristim kravlje mlijeko tj. tetrapak-kravicu? Moja doktorica u domu zdravlja je rekla da mogu, međtuim ja na internetu nađem da se strogo zabranjuje. Mi smo ga već koristili nije bilo nikakivhh problema niti simptoma loše probave pa Vas molim za savjet?
    Veliko hvala unaprijed na vremenu i trudu!

    Odgovoreno: 27. 03. 2009.
    • Do sada ste pravilno hranili dete, te tako i nastavite. Nivo hemoglobina izmeren Vašem detetu u tom uzrastu normalna je fiziološka potreba. Postepeno u ishranu uvodite meso i sve vrste voća i povrća. To je najbolji recept da detetu omogućite kvalitetan imunitet jer čarobni vitamini i sredtva za to ne postoje. Od prenošenja infekcija nećete moći, niti treba toliko da se trudite, da ga zašitite.
      Što se mleka tiče, dajte mu adaptirane formule dok god možete to finansijski da izdržite.