Postovana doktorka, imam starijeg sina od 7 godina koji je u fazi  izbijanja boginja. Imam takodje i mladjeg sina od 7 meseci. S obzirom da  sam saznala kada je stariji sin bio u kontaktu sa osobom obolelom od  boginja, radvojila sam na vreme njega i bebu. U periodu od nekoliko dana  pred izbijanje nisu imali nikakav fizicki kontakt. Svaki u svojoj sobi.  Medjutim intersuje me s obzirom na dosta visoku zaraznost virusa, da li  ja mogu da budem prenosilac negujuci starijeg sina? Koliko virus opstaje  u spoljnoj sredini? Sem pranja ruku da li treba i neke druge mere da  preduzmem?  Drugo, koliko je opasna varicela za bebu od 7 meseci, koju i dalje  dojim, mada sam svesna da dojenje nije zastita kao sto se nekada  verovalo.  Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 16. 01. 2008.

    • Postovana  Varicelle uglavnom nisu opasna infekcija u decijem uzrastu. Ipak Vi  verujete u vise pogresnih detalja. Prvo ova se infekcija prenosi kao  kapljicna (disanjem)u prve dve nedelje inkubacije tj. pre pojave prvih  simptoma, pranjem ruku se ne moze spreciti njeno prenosenje, a dodirom se  prenosi ukoliko se direktno dodiruju kozne promene obolelog kada izbiju.  Sto se Vas tice, da, vi mozete indirektno kapljicnim putem preneti  infekciju a sto se dojenja tice, ukoliko ste prelezali ovu infekciju, Vasa  antitela stite bebu negde do sestog meseca, dok je cinjenica da dojite od  manjeg znacaja. Ova zastita dominantno obezbedjuje laksu klinicku sliku a  ne i potpunu zastitu od infekcije  Ass Prof Jelena Vojinovic