Poštovana doktorka Vojinović, Moja dilema se odnosi na način obrade pupčane rane,naime neke vaše kolege savetuju korišćenje povidon joda prilikom obrade, a drugi hidrogena i bivacina.Šta je ispravnije? Šta je to granulom,koliko puta je potrebno lapisiranje i na koliko dana i čime tada obrađivati pupak?Molim Vas odgovorite mi što pre.
    Zabrinuta mama.

    Odgovoreno: 17. 03. 2007.

    • Postovana, Najvaznije je pupcani patrljak redovno obradjivati. Koji od antispetickih preparata se primenjuje zavisi od promena na pupcaniku i da li dete ima alergiju na preparate joda. Ciscenje pupcane rane treba obavljati jedan put dnevno, obicno uvece pred spavanje. Za ciscenje rane koristi se 3% hidrogen, za sterilizaciju rastvor joda i Bivacina. Granulom je nepravilno, oziljno zarastanje pupcane rane a da li i koliko puta ce se obaviti lapisiranje odredjuje iskljucivo pedijatar ili deciji hirurg.