Postovanje,
    moja devojcica 2,5g stara,ima problema sa Juvenilnim artritisom i uveitisom oko 6 meseci.Nakon 3 epizode uveitisa,dr u Istanbulu gde se nalazimo prredlazu da se dosadasnoj terapiji uvedenoj za JIA,mtx 10mg u injekcijama/1x nedeljno,i pronisonu 2mg dnevno doda i imuran 25mg dnevno,radi eventualne remisije uveitisa,koji preti komplikacijama i padom vida.Jako smo zabrinuti zbog 2 antimetabolita zajedno kod tako malog detata,imate li iskutsva sa istovremenim koriscenjem ova 2 leka i koji mogu biti nezeljeni efekti.Lekovi su dati u saradnji ped.reumatolog dr Ozgur Kasacopur(naveden na PRINTO sajtu za Tursku)i dr Tungal Tutkun,uvea specijalist.Da li se ova kombinacija ukoliko uvede uveitis u remisiju,bez steroida,sme drzati duze vreme?
    Hvala,Mama

    Odgovoreno: 18. 02. 2009.
    • Postovana Kolege koje lece Vase dete vrlo su iskusni uovoj oblasti i nazalost agresivni uveitis u okviru JIA cesto predstavlja veliki terapijski problem. Duotrajna upotreba steroida ima veliki broj nezeljenih efekata te je zato neophodno naci optimalnu kombinaciju citostatskih (DMARD) lekova kako bi se kontrolisao i sprecilo ostecenje vida. Ovi lekovi jesu citostatici i imaju odredjen broj nezeljenih efekata ali dugogodisnje iskustvo i njihova pravilna primena pokazali su da se u dece ipak dobro kontrolisu i retko izazivaju nezeljene efekte. Korist njihove primene i sprecavanje ostete vida veca je od potencijalnih nezeljenih efekata. Niste rekli da li je devojcica ANA pozitivna i na kom rezimu steroida je bila do sada?