Poštovana,
    porodila sam se 19.09.2008. i beba je pri rodjenju bila teška 4.120 gr i dugačka 50 cm. Muška beba je u pitanju. Prvih nedelja je napredovao po 200 gr nedeljno, zatim nešto manje, i sa dva i po meseca bio je 5.650 gr i 60 cm. Budući da je dobro napredovao, prestala sam da ga merim svake nedelje. Na kontroli od pre neki dan, dakle sa njegovih 4 i po meseca, bio je težak 6.300 i dugačak 64. Da li je zabrinjavajuće što je napredovao tako malo? Još uvek ga samo dojim. Da li bi trebalo da ubacim i čvrstu hranu? Meni se čini da on sisa i dovoljno često i dovoljno količinski. Vrlo je živahan i veseo, i retko plače. Stalno se smeje glasno, igra se igračkama (stavlja ih iz jedne ruke u drugu i razgleda ih, i naravno stavlja u usta), razlikuje poznate od nepoznatih osoba, obraduje se vriskom kada se njegov tata vrati s posla, već se prevrće i sa ledja na stomak i obrnuto, stavlja prste nogice u usta, uspravlja se da sedi i sl. Da li je možda uzrok slabog napredovanja to što malo spava? Uspava se oko 22h i "ustaje" u 8h, s tim što se u medjuvremenu često budi: na svaka 2 sata ili čak na sat vremena, vrlo retko na 3 ili 4 sata. Onda preko dana spava oko sat - dva prepodne (oko 11) i oko sat -dva popodne (oko 17), i možda još 2 - 3 puta zadrema dok sisa. Za noćno spavanje koristim ritual i uspava se relativno lako ali problem je što se stalno budi. Preko dana nema pravila, uspava se i sam u krevetiću ili u kolicima, ili dok ga nosam po sobi, ili dok sisa. Izvinjavam se na malo opširnijem i konfuznom pitanju. Da sumiram, moja pitanja bi glasila: 1. Da li je činjenica da je za dva meseca napredovao samo 650 gr zabrinjavajuća? 2. Šta bih mogla da uradim da mu produžim i poboljšam san, makar noću? Da napomenem da ne koristi cuclu niti sisa prst. Spava u našoj spavaćoj sobi ali u svom krevecu.
    Unapred se zahvaljujem na odgovorima.

    Odgovoreno: 14. 02. 2009.
    • Postovana Imate zdravu bebu koja dobro napreduje i tezinom i neuroloskim razvojem. Nocu se mozda budi zbog svraba u desnima i buducih zubica ili bas zato sto je u toku dana previse aktivan To ce vremenom proci