Treba mi savet: naime danas sam izašla sa šestogodišnjom ćerkicom iz bolnice. Na dečije odeljenje u Šapcu smo bili primljeni 30.01.2009.dijagnoza je St.febrilis. St post adenoidectomiam et insretio tubuli aerati. Napominjem da je samo na dva dana pre imala operaciju trećeg krajnika po četvrti put i ugradnju cevčica u oba uha po drugi put nakon otpusta sa ORL u večernjim satima dobila je temperaturu 39.3 C, povratila je više puta, žalila se nabol u vratu, glavi. Odvela sam dete na redovnu kontrolu na ORL koji je zbog navedenih tegoba uputio na Dečije odeljenje. Po prijemu vađeni su joj nalazi, koji su ukazali na visoku sed45/75...12/,CRP:384mg/l...192...48...24mg/l,Hgb:127,hct:0,38,Er:4,4,Leu:19,0 uradili su joj lumbalnu punkciju gde je isključena infekcija CNS-a, a uključena joj terapija Longacefom uz i.v rehidreciju, uz konsultacije ortopeda stavljena joj je šanc kragna. Prilikom daljeg lečenja dat je bris grla i nosa da bi se kasnije ustanovilo da mi ćerkica ima u nosu Stafilokoku aureus u nosu i u grlu Streptococcus pyogenes, urino kultura dobra HK I,II; u radu za sada sterilne, citološki, biohemijski, bakteriološki nalaz likvora uredan. Interesuje me da li postoji mogućnost s obzirom da su nalazi pre operacije bili u redu da je moje dete dobilo bakterije prilikom same operacije i da li će ostati kakve posledice zbog lumbalne punkcije?
    Molim za brz i iskren odgovor zahvalna zabrinuta majka!

    Odgovoreno: 14. 02. 2009.
    • Postovana Vase devojcica je ocigledno od ranije vec duze vreme imala infekciju ovim bakterijama u uhu i nosu zbog cega je i morala da bude operisana. Pre operativno uredan nalaz brisa ne znaci da se infekcija nije nalazila unutar uha i nosa. Dakle malo je verovatno da je infekciju dobila tokom operacije, vec se posle operacije infekcija samo prosila, sto se moze desiti. Obe vrste bakterija koje ima cesto su otporne na uobicajene antibiotike, koje je Vasa devojcica verovatno puno dobijala ranije zbog tegoba sa usima. Lumbalna punkcija ne ostavlja posledice.