Poštovani,
    sinu moje prijateljice (star 5 godina) je pre 20 - ak dana ustanovljeno prisustvo Staphylococcus spp. koji je iz creva dospeo u krv i prouzrokovao sepsu. Prvi znaci su bili temperatura 38,9, povraćanje i proliv, a potom nadutost. Bio je zadržan u bolnici, ispirana su mu creva klistirom i nakon 11 dana je pušten kući. Nije mu bila prepisana dodatna terapija, osećao se dobro naredna 4 dana, da bi se danas povraćanje i proliv ponovo vratili. Koliko je sepsa kod male dece opasna i kako se ona leči? Kakve posledice po organizam može prouzrokovati? Da li je potrebno uraditi ponovne analize radi potvrdjivanja prisustva bakterije u krvi? Da li se Staphylococcus može u potpunosti "izbaciti" iz organizma? Da li se dečaku može dozvoliti da se igra sa svojom sestrom starom 4 meseca? Molim Vas za detaljne odgovore jer ih nismo mogli dobiti od strane naših doktora!
     Unapred zahvalni!

    Odgovoreno: 14. 02. 2009.
    • Postovana Odgovor na sva Vasa pitanja zahtevao bi ogroman prostor i prakticno je nemoguc. Dakle Stafilokokna toksinfekcija uspesno se leci antibioticima i ukoliko se pravilno odrzava higijena ruku i dete je izleceno moze se igrati sa drugom decom. Nestabilnost stomaka posle ovave infekcije odrzava se jos neko vreme pa je potrebno duze primenjivati dijatalnu ishranu uz redovne kontrole kod pediajtra