Imam ćerku od 14 godina. Već mesec dana ima temperaturu. Vodili smo je na Institut za majku i dete gde su rekli da je umorna i da ide kući da se odmara, vodili smo je na UK u Tiršovoj gde joj je lekarka prepisala Hemomycin, posle koga 7 dana nije imala temperaturu. Pojavila joj se opet 7.janura. Davala je 4 puta krv i to poslednji put danas na VMA, gde je lekar preporučio strogo mirovanje, da do kraja popije Cliacil, a da zatim pijePanklav. Najviše me brine što joj je sedimentacija 34. Lekar je rekao da je ona mlada da bi imala tako visoku sedimentaciju, ali mi nije objasnio šta je pod time mislio. Može te li mi reći Vaše mišljenje o svemu ovome? Napominjem da nema nikakve druge objektivne tegobe i da su svi drugi nalazi OK (Postoje neki rezultati koji su ispod donje granice: HGB 116, HCT 0,35, MCH 26,7 NEUT 79,7 LYMPH 12,7 LYMPH 0,77, MPxI 1,83)
    Unapred zahvalna zabrinuta majka

    Odgovoreno: 15. 01. 2009.
    • Postovana, Tegobe vase devojcice ipak zahtevaju malo dubiozniji pristup. Ne postoji granica u godinama za povisenu sedimentaciju, te Vam preporucujem da se drzite misljenja pedijatara a ne lekara za odrasle. Obzirom na povisenu SE i temperaturu koja dugo traje neophodan je detaljan opis temperature (popodnevna ili celodnevna, kolike su joj max vrednosti i sl.), neophodno je uraditi RTG pluca i sve dopunska ispitivanja na neke bakterije i viruse kako bi se iskljucile neke vrste infekcija i najzad verovatno je neophodno uraditi, obzirom na uzrast devojcice i dopunska imunoloska ispitivanja. Obzirom da ste iz Beograda, javite se Doc Srdjanu Pasicu (pedijatru imunologu) na Institutu za majku i dete