Nisam dete,odrastao covek,imam probleme alergoloske i imunoloske prirode   i   nikako da dodjem do dobrog imunologa. Moj problem se sastoji u sledecem:   Prilikom alergoloskih tesova u Institutu za alergologiju u Klinickom   centru Srbije utvrdjen mi je AcLA IgM = 20.7 (testovi radjeni bolnicki 21   dan, uz napomenu da nekoliko nedelja po otpustu(30.10.2007)ponovo moram na   dodatna ispitivanja. Bio sam kod Hematologa (Dr Marijanovic u Nisu)radjene   su analize krvi i preporuka-potraziti nekog dobrog alergologa. Inace   operisao sam laporaskopski zucnu kesu polovinom maja ove godine,   posoperativni tok OK, nedelju dana po operaciji javlja se tamna zgrusana   krv   i traje 67 dana.Postojala je sumnja na emboliju pluca sto je iskljuceno na   pulmologiji gde sam lezao deset dana igde je uradjena bronhoskopija i   sintigrafija. Gastrolog-ultra zvuk OK i grafoskopija OK. ORL-sve OK. Krv u   ispljuvku je nestala kako se i pojavila bez dijagnoze i medikamenata. Od   operacije D-dimer mi je stalno uvecan i kretao se od 589 posle operacije   do   desetak kasnijih analiza koje pokazuju da je vrdnost oko 300.Vrednost   d-dimera ovog cetvrtka bila je 380.Po prepo!   ruci interniste zbog povecanog holesterola (vise nije uvecan) pijem   ujutru 1/4 Presolola,kao i Tritico kao antidepresiv duze vreme. Sta mi je   ciniti doktorka?

    Odgovoreno: 16. 11. 2007.
    • Postovani  Srecom po Vas problem ja sam imunolog ali i reumatolog pa mozda imam  sugestiju za Vas problem. Prvo ACLA antitela su antikardiolipinska antitela  koja se srecu kod prisustva tzv. antifosfolipidnog sindroma (AFS). Ovaj se  sindrom karakterise poremecajem koagulacije (povecana sklonost ka trombozama  ili krvarenju) i cesto postoji povisena vrednost D-dimera, te to objasnjava  Vase postoperativne probleme i plucno krvarenje. Inace bolest nije  alergijskog karaktera vec autoimunskog (reumatskog) i moze postojati  samostalno ili u okviru sistemskog lupusa (SLE). Moja vam je preporuka da se  javite Prof dr Radmili Petrovic na Institutu za reumatologiju u Beogradu  koja se bavi ovom problematikom. Srecno