postovana dr mom sinu od 5 ipo go prije 5 dana posle jednog rodjendana   desava se sledece uvece dobija temp 37,5 dajem mu malo brufena zali se i   na   blagu glavobolju sutra dan oko,podne pocinje da se cese i dobija osip po   ledjima i stomaku vise nema temperat vodim ga kod dr grlo jako crveno   vadi   bris sterilno dobija ospen jer sumnjaju na sarlah vadimo krv i urin nalaz   odlican sve idealno osim alp u krvi koji je 2471   snimili jetru sve ok kazu da miruje jos 5 dana uz antibiotik i i   dijetalnu prehranu pa da ponovimo nalaz osip se povukao a oni i dalje   misle   da je to sarlah napominjem da je veseo nista ga neboli ima apetit cak im   izgleda skroz zdrav ali ih ovaj alp malo buni sta mislite jeli to mnogo   zabrinjavajuce i sta moze da utice da se toliko poveca taj parametar nema   nikakvo kostano oboljenje jedino je prosle god lomio ruku i dali se taj   parametar moze ublaziti nekom posebnom hranom hvala i pozdrav

    Odgovoreno: 16. 11. 2007.
    • Postovani  Opis tegoba Vaseg deteta upucuje na moguce postojanje virusne infekcije grla  koje su cesto u dece pracene osipom po kozi koji traje 3 do 5 dana. Obzirom  da je bris negativan verovatno se ne radi o sarlahu. Medjutim nalaz  povisenih vrednosti alkalne fosfataze verovatno nije vezan za ovu infekciju  nego je pocana ALP slucajno otkrivena pri laboratorijskom pregledu a  postojala je i ranije. ALP je enzim poreklom iz jetre i kostiju te je moj  savetda za neko vreme ponovite laboratorijski nalaz pa ukoliko su vrednosti  znacajno uvecane da se eventualno urade dopunska ispitivanja. Kod dece u  fazi rasta ponekad se srece povecanje ovog enzima kao fizioloska pojava zbog  aktivnog kostanog metabolizma