Postovana dr.Vojinovic,   Ja wsam pre svega majka a nakon toga i lekar. Posto zivim u Americi, bez   obzira na dostupnost informacija , nisam bila u mogucnosti da saznam vise   o   gore pomenutoj bolesti koju su dijagnostikovali mojoj 4 godine staroj   cerki.   Molim Vas da mi pomognete i ako ste u mogucnosti odgovorite na pitanje :   Sta je bolest Phapha? Preporuka je da se leci malim dozama Pronisona.   Razumecete moj strah u vezi ovog leka, s'obzirom da je potrebno dozirati   ga   na 2 nedelje.   Unapred zahvalna   Djurdja

    Odgovoreno: 15. 11. 2007.
    • Postovana  PFAPA sindrom (periodic fever, adenitis, pharingitis) je sindrom recidivne  periodicne febrilnosti za koji nije dokazano postojanje genetske  uslovljenosti, kao sto je to kod vecine ovih sindroma. Odlikuje se  povremenom pojavom temepartura (na mesec ili dva) koje traju nekoliko dana i  prati ih klinicka slika upale grla (faringitis, vratna limfadenopatija,  nekada bolovi u stomaku). Tegobe spontano prolaze a zatim se ponovo  javljaju. Kod ovog sindroma nije moguce otkriti prisustvo infekcije u  tonzilama ali su rezultati pracenja i ispitivanja ovih bolesnika pokazali da  tonzilektomija (uklanjanje krajnika) dovodi do povlacenja tegoba kod vise od  50% obolelih. Pored ovoga u lecenju se primenjuju i kortikosteroidi ali  obicno kratkotrajno, samo u periodima febrilnosti 3 do 5 dana. Vise  informacija o febrilnim sindromima mozete dobiti na srpskom na sajtu  www.print.it (informacije za bolesnike-Srbija). Sve u svemu radi se o  benignomporemecaju autoinflamatornog tipa te nemate razlog za zabrinutost.  Posavetujte se sa svojim pedijatrom o eventualnoj tonzilektomiji.