Poštovana doktorko,kao što iz naslova poruke vidite,problem je u sledećem.Imam dečaka od 3 god.kojipo uporno odbija da veliku nuždu obavlja u nošu ,nenosi veš već samo želi pelenu.Po staroj našoj praksi svi kažu "mali je on,ima vremena "a ja i dete ispaštamo.MOLIM VAS posavetujte me šta da radim da bi ovo mučenje za oboje prestalo.
    HVALA UNAPRED

    Odgovoreno: 10. 03. 2007.
    • Postovana Problem je veliki ne sumnjam ali najcesce psiholoske prirode izazvan Vasim, ili Vasih ukucana, nepravilnim stavom prema ovom pitanju. Pokusajte da dete ne kaznjavate za ovu naviku nego da ne obracate paznju, ali da ga bar nekoliko puta u toku dana nekom pozitivnom stimulacijom motivisete da provede neko vreme na nosi. Ovakve navike su najcesce posledica "ucenjivackog" stava deteta ili nekog neprijatnog dozivljaja vezanog za boravak na nosi (proverite da nema analne fisure, crvenilo ili neki drugi problem zbog koga oseca bol prilikom sedenja na nosi).